preloader

İŞİM İÇİN SEYAHAT

E-Posta : info@isimicinseyahat.com

EMAIL

info@isimicinseyahat.com

Bizi Arayın

0(850) 304 03 58

Biz Sizi Arayalım

Blog

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • İş Gezilerinizde Hasta Olmamanızı Sağlayacak 8 Bilgi
İş Gezilerinizde Hasta Olmamanızı Sağlayacak 8 Bilgi

İş Gezilerinizde Hasta Olmamanızı Sağlayacak 8 Bilgi

“iş için seyahat etmeyi çok seviyorum” diyebilirsiniz. Seyahat etmeyi tabiki bir çok insan sever kim farklı yerler farklı şehirler görmek istemez ki? Ancak sık sık iş seyahatine çıkıyorsanız bir çok hastalığı kapma riskinizde bulunmaktadır. Uluslar arası seyahatler insanları stres ve sıkıntıya sokabilir buda bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebeb verebilir. Mesleki ve Çevresel Tıp dergisinde yazan Catherine Ricards ve Andrew Rundle iş amaçlı seyahat edenlerin sıradan seyahat edenlere göre daha yüksek hastalık kapma oranlarına sahip olduklarını yaptıkları araştırmalar neticesinde belirtmişlerdir. Bu yazımızda sizlere iş seyahatlerinizde hastalık kapmamanız için gerekli 10 bilgiyi vereceğiz. Uyarılarımıza uyarak seyahat halinde iken hasta olmaktan en azından ufak tefek şeylerle kurtulabilirsiniz.


Önlemer Alın

Özellikle yurtdışına seyahat ediyorsanız gitmeden önce doktorunuzla konuşun. Gideceğiniz ülkeyi araştırarak herhangi bir aşıya ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin. Seyahet stresi ile ağırlaşabilecek hastalıklarınız var ise (şeker, hamilelik) kesinlikle doktorunuzun önerilerini alın. Soğuk mevsimlerde seyahat edecekseniz grip ve soğuk algınlığı gibi ufak hastalıklara iyi gelecek ilaçları yanınızda bulundurun. Sıcak su ve sabun intiyacınızı karşılayamayacağınız yerlerde alkol bazlı el temizle ürünlerinizi yanınızda bulundurun.


Yorgun Uçmayın

Uykusuz ve yorgun bir şekilde uçuş gerçekleştirmeyin. Uçuşunuzdan önce evinizde rahat bir şekilde dinlenin ve dinç olarak yolculuğa başlayın. Mümkün olduğunca gece geç saatlerde ve sabahın erken saatlerinde olan uçuşları tercih etmeyin. Havalimanına uçuşunuzdan çok fazla erken bir saatte gitmeyin. Eğer gidiyorsanız hakkınız var ise Havayollarının Loungelarını kullanın. Uzmanlar sabah 8 de kalkan uçuşların en stressiz ve sakin uçuşlar olduğunu bildirmektedir.


Bir İçeçek Alın

İş seyahetinizden önce herzaman yanınızda bir adet içeçek bulundurun. Bu su olabilir, meyve suyu olabilir. Farklı ülkelerdeki sular gazlı ve asitli olabilir bu yüzden yanınızda bilgiğiniz bir su markasını bulundurmak sizler için herzaman iyi olacaktır. Suyunuz için uygun fiyatlı bir termos alabilirsiniz. Mümkün olduğunca çok fazla soğuk içeçekler tüketmeyin.


Yemek Yeme Konusunda Dikkatli Olun

İyi bir yolculuktan sonra yiyeceğiniz yemeğe dikkat edin. Atıştırmalıktan ziyade kalorisi yüksek ürünler tüketmeye özen gösterin. Akşam yemeğine çıkacaksanız, önceden menüyü kontrol edin. Mevcut sağlıklı seçenekleri bilmek  ve önceden ne yiyeceğinizi planlamanız , sağlıklı beslenme hedeflerinize bağlı kalmanızı sağlayabilir.


Eğersiz Yapın

Uzun bir uçuş veya günü birlik bir toplantının ardından yapacağınız bir egzersiz kendinizi harika hissetmenizi sağlayabilir. Ufak bir egzersiz rahatlamanızı ve enerjinizi geri kazanmanıza yardımcı olur. 15 dakikalık bir egzersiz bile stres seviyelerini düşürmek ve bazı hastalıkların riskini azaltmak için yeterlidir.

Otelinizde spor salonunuz olmayabilir bunu sıkıntı etmeyin. Yogadan kardiyoya kadar bir çok şeyi içeren videoları kolayca internette bulabilir bunları uygulayabilirsiniz. Nerede olursanız olun çalışmanızı kolaylaştıran bir çok uygulamayı AppStore ve GooglePlay ‘de bulabilirsiniz.


Uykunuzu Alın

İş seyahatleri yüksek zihinsel performan gerektirir. Bu nedenle çoğu kişi otellerde iyi bir uyku alamadığından şikayetçidir. Bu yüzden otelinizi mümkün olduğunca kalabalıktan ve merkezi yerlere uzak yerlerden seçmeye özen gösterin. Gürültüsüz ve rahat bir ortam iyi bir uyku almanızı sağlayacaktır. Otelinizi seçerken seyahat uzamanından kesinlikle öneri alın. Sakin bir gece uykusu için elinizden geleni yapın. Gece geç saatlere kadar televizyon izlemeyin ve telefonunuzla uğraşmayın.


Kendinize İyi Bakın

İş Seyahatleri yorgun ve sıkıcı geçerek sizi tükenmişliğe götürebilir. Özellikle depresyon, kaygı ve panik atak gibi sorunlarınız varsa sadece bir kaç dakika bile olsa nefes egzersizleri ve meditasyon yapmak için zaman ayırın.

American Express Global Business Travel Kuzey Avrupa başkan yardımcısı Jason Geall’a göre beş dakikalık nefes egzersizi uçuştan önce endişeleri, sinirleri hafifletmektedir. Uykudan önce yapılan nefes egzersizleri sizi rahatlatabilir ve kendinize gelmenizi sağlayabilir.


Zaman Ayırın

İş Seyahatlerinizin süresini ve sıklığını kontrol edemeyebilirsiniz. Ancak seyahatlerinizin sağlığınız üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirebilirsiniz. Mümkün olduğunca dinlenmek için kendinize zaman ayırın. Aşırı fazla çalışmaktan kaçının. Kendinizi rahat hissedin.